Uttagning till utvecklingsgrupperna våren 2022

Maya Novais och Denise Malmsten står på judomattan och greppar varandra under match.

Maya Novais (i blått) och Denise Malmsten (i vitt) ställdes mot varandra på SM 2022. Nu har båda blivit uttagna till utvecklingsgrupp U21. Foto: Magnus Nilsson.

I april presenterades uttagningen till Svensk Judos landslag samt en del av utvecklingsgrupp U18. Nu presenteras vårens uttagning till Svensk Judos utvecklingsgrupper i senior, U21 samt resterande delen av U18. Nästa uttagning beräknas att presenteras efter sommaren.

Vi är glada att nu kunna presentera den första uttagningen till utvecklingsgrupperna som har dröjt lite på grund av pandemin. Det haltar fortfarande lite och vi hoppas på att kunna fylla på med fler aktiva längre fram. Utvecklingsgrupperna är ett viktigt steg i arbetet mot att utveckla fler aktiva över tid mot en internationell elit så vi kan vara konkurrenskraftiga med ett långsiktigt perspektiv, säger Robert Eriksson, High Performance Director.

Uttagna

Utvecklingsgrupp senior

Matilda Nilsson, -70, Frövi JK
Leonidas Hytönen, -90, IK Södra
Axel Oscarsson, -100, LUGI JK
Emil Mattsson, +100, Stockholms JK

Utvecklingsgrupp U21

Felicia Granudd, -57, Landvetter JK
Hillevi Karlsson, -57, LUGI JK
Ella Andersson, -63, Frövi JK
Denise Malmsten, -70, Oxelösunds JK
Maya Novias, -70, SPIF
Liv Johnsson, -70, Frövi JK
Isac Ripsäter, -66, Växjö JK
Miljohn Maxlin, -73, Stockholms JK
Heydar Pashaev, -73, Stockholms JK
Hugo Gustavsson, -81, Landvetter JK
Joel Hedenblad, -81, JK Aktiv

Utvecklingsgrupp U18

Isabella Ghazinour Eriksson, Frövi JK
Vilda Backlund, IK Västra Mölndal
Narek Vardanian, Takedown JK
Ville Mattsson, Stockholms JK

Sedan tidigare är även följande judoka uttagna till Svensk Judos landslag och utvecklingsgrupper:

Landslag (senior)

Anna Bernholm , -70 kg, Frövi JK
Ida Eriksson, -70 kg, Frövi JK
Tommy Macias, -81 kg, Saltsjö JK

Landslag parajudo (senior)

Nicolina Pernheim, -70 kg, J1, Göteborgs JK
Oscar Widegren, -90 kg, J1, Ekerö JK

Landslag U21

Tova Granberg, -57 kg, JK Aktiv
Olof Hermodsson, -66 kg, Staffanstorps JK
Pelle Mattsson, -81 kg, Stockholms JK
Kalle Bååthe, -90 kg, IK Södra Judo
Lukas Roswall, -100 kg, Lidköpings BK

Utvecklingsgrupp U18

Tara Babulfath, Stockholms JK                
Ingrid Nilsson, Frövi JK
Alexander Mårlöv, Stockholms JK
Alfred Velut, LUGI JK

Läs mer om den förra uttagningen här:

Skribent: Kristin Johansson.

Meny