På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till Svenska Judoförbundet och våra
medarbetare.

Besöks-, faktura- och leveransadress:
Svenska Judoförbundet
Edith Södergrans gata 7, 754 60 Uppsala

Telefon: +46 (0)18-430 05 10
E-post: info@judo.se
Faktura e-post: ekonomi@judo.se
Frågor om beställningar från IPPON-SHOP: ekonomi@judo.se

Öppettider servicekontoret: Vardagar kl. 8-16
Organisationsnummer: 877101-0629
Bankgiro: 273-3616
Swish: 123 252 4510

Ledning

Ulrika Lingslunde

Generalsekreterare

Ansvarig för förbundets operativa verksamhet.

E-post: ulrika.lingslunde@judo.se
Tel: +46 (0)18-410 40 61

Erik Vesterlund

Verksamhetsutvecklare

Ansvarig för elitverksamheten, internationella kontakter, Judo4Balance samt implementering av Vision 2030.

E-post: erik.vesterlund@judo.se
Tel: +46 (0)18-430 05 11

Service – föreningsstöd, administration och kommunikation

Anne-Sofie Westman

Ekonomiassistent/idrottsadministratör

För frågor om ekonomi och Ippon-shop.

OBS! Frågor om ekonomi och Ippon-shop ska skickas till ekonomi@judo.se.

E-post: anne-sofie.westman@judo.se, ekonomi@judo.se.
Tel: +46 (0)18-410 40 63

Klara Rönnebrand

Utbildningskonsulent / Idrottsadministratör

För frågor om utbildning, Projektstöd
IF och Återstartsstöd IF. Kontaktperson för RIG och NIU.

E-post: klara.ronnebrand@judo.se
Tel: +46 (0)18-430 05 14

Kristin Johansson

Kommunikatör

För frågor om kommunikation samt press och media.

E-post: kristin.johansson@judo.se
Tel: +46 (0)18-430 05 13

Åke Sundkvist

Kontorist

För frågor om beställningar, licenser och graderingar.

E-post: ake.sundkvist@judo.se
Tel: +46 (0)18-430 05 12

Jeanette Vahlenberg

Tävlingsadministratör

För frågor om tävlingssystemet Smoothcomp.
E-post: jeanette.vahlenberg@judo.se
Tel: +46 (0)70-645 56 07

Utveckling – våra specialistfunktioner

Joakim Dvärby

Projektledare Omstart/Nystart

E-post: joakim.dvarby@judo.se
Tel: +46 (0)70-521 68 44

Lars Johansson

Projektledare Judoklubben 3.0

E-post: lars.johansson@judo.se
Tel: +46 (0)18-430 05 18

Mikaela Barrera Birath

Projektledare Alternativa tävlingar

E-post: mikaela.barrera.birath@judo.se
Tel: +46 (0)70-714 81 75

Jane Bridge

Coach Development Supervisor

E-post: jane.bridge@judo.se

Ben Goodrich

Projektledare Parajudo

E-post: ben.goodrich@judo.se
Tel: +46 (0)70-950 05 37

Judo4Balance

För allmänna frågor om Judo4Balance-programmen: judo4balance@judo.se.

Erik Vesterlund

VD

E-post: erik.vesterlund@judo.se
Tel: +46 (0)18-430 05 11

Claudia Johansson

Koordinator

E-post: claudia.johansson@judo.se
Tel: +46 (0)73-330 30 77

Landslagsledning & Nationellt elitcenter i judo i Malmö

Robert Eriksson

Landslagschef / High Performance Director

Ansvarig för utveckling och stöd till landslagsorganisationen.

E-post: robert.eriksson@judo.se
Telefon: +46 (0)73-545 01 35

Sally Conway

Förbundskapten / Head Coach

Ansvarig för den sportsliga satsningen mot OS 2024.

E-post: sally.conway@judo.se (endast engelska)
Telefon: +46 (0)73-867 16 08

Martin Pernheim

Förbundskapten / Head Coach

Ansvarig för den sportsliga satsningen mot Paralympics 2024.

E-post: martin.pernheim@judo.se
Telefon: +46 (0)72 399 40 04

Porträttbild av Viktor Carlsson.

Viktor Carlsson

Förbundskapten / Head Coach

Ansvarig för den sportsliga satsningen mot OS 2028.

E-post: viktor.carlsson@judo.se
Telefon: +46 (0)72-002 14 94

Mikaela Barrera Birath

Förbundstränare / National Coach

E-post: mikaela.barrera.birath@judo.se

Joakim Dvärby

Förbundstränare / National Coach

E-post: joakim.dvarby@judo.se

María Gómez

Förbundstränare / National Coach

E-post: maria.gomez@judo.se

Frédérik Gourlay

Förbundstränare / National Coach

E-post: frederik.gourlay@judo.se

Meny