Dropdown – fullbredd

Nytt projekt ska utveckla framtidens kampidrottsanläggningar

maj 5, 2026 | Nyheter

Svenska Judoförbundet och Svenska Budo & Kampsportsförbundet inleder ett gemensamt arbete för att utveckla ett nytt koncept för multianläggningar för kampidrott.

Föreningar rapporterar återkommande om brist på ändamålsenliga träningsytor, samtidigt som många kommuner efterfrågar tydligare vägledning kring hur olika kampsporter kan samsas i gemensamma anläggningar. I dag saknas ett nationellt koncept för multianläggningar inom kampidrott, vilket innebär att lösningar som byggs inte alltid motsvarar föreningarnas behov fullt ut. Detta projekt syftar därför till att gemensamt utveckla ny kunskap och skapa en tydligare grund för hur flera idrotter kan rymmas och fungera tillsammans på samma plats.

 Syfte och mål efter genomfört projekt

Syfte: Att utveckla ett gemensamt koncept för anläggningar där flera kampidrotter kan verka tillsammans, vilket stärker idrotternas möjligheter att växa och bidra till ökad fysisk aktivitet.

Mål:

  • Att ta fram ett konceptunderlag/manual som kan användas av kommuner, föreningar och andra aktörer.
  • Att öka kunskapen hos föreningar kring hur olika idrotter kan dela ytor och resurser.
  • Att stärka samverkan mellan idrotter och skapa bättre förutsättningar för barn- och ungdomsidrott inom kampsporter.

Delta och bidra

Som en del av projektet kommer svenska judoklubbar snart få ett mejl till en enkätinsamling. Föreningar som vill bidra mer aktivt till utvecklingsarbetet har möjlighet att delta i kommande workshops. Om ni vill medverka, svara Ja på den frågan i enkäten.

Ambitionen är att tänka helt utanför de traditionella ramarna. Därför ska vi i projektet försöka att inte se på befintliga goda exempel utan tänkta helt nytt.

Skribent: Kristin Johansson.
Bild: Illustrationen är skapad med hjälp av AI.

Fler nyheter